Rozbor básně Chmýří bodláku ve filosoficko-duchovním kontextu
- Datum: 27 července, 2015
- Autor: malé srdce
- Rubrika: Rozbor díla
- 0
Drazí lidé,
Báseň, kterou jsem si vybral pro rozbor, se jmenuje – Chmýří bodláku – Rozbor je zaměřen zejména na vnitřní možný význam básně, tak jak se ten nádherný poetický květ v mém malém srdci rozevřel, a osvěžil mne svou jemnou vůní přirozené a dokonalé krásy života. Tuto jednoduchou báseň považuji za to nejdokonalejší, co jsem měl možnost si kdy přečíst. Mým cílem je, osvěžit vám vaše vlastní srdce novou vůní, ve které se společně můžeme potkat. Nejdříve uvedu celou báseň a potom ji svými slovy rozpitvám, tak jak v mém malém srdci zakořenila.
jako to bodláku chmýří.
Zpěvy staré Číny. 3. vyd. Praha: SNKLHU, 1961, s. 106-107.
bodlák.
Stejně tak jako bodlák zapustí své kořeny v zemi, ze které potom čerpá všechny své živiny potřebné pro uchování své hmotné existence; stejně tak i člověk má své kořeny zapuštěny ve světě Ducha, v nehmotné oblasti svého bytí, kde spočívá v blažené trojjedinosti Bytí, oplodněn pro život věčný a zde na Zemi trčí jen pouhá jeho hlavinka, jen květ, který je jen odrazem jeho skutečné věčné slávy. Zde na Zemi se cítí být často velmi osamocený, protože nikdo tu jeho skutečnou krásu a podobu nevidí a proto zůstává po celý svůj život osamocený, i když často bývá obklopen mnoha lidmi. Všichni cítíme v hlubinách sebe samých, že náš skutečný domov není na tomto hmotném světě, ale je v nehmotné sféře. Všichni cítíme, že náš život, tak jako život bodláku má svůj skrytý smysl a účel a že žádná bolest a utrpení není marné a je zdrojem budoucí blaženosti a pochopení. Také štěstí a často i usmíření. Našimi kořeny je vzpomínka na dně duše na blaženost ráje, ze které čerpáme své živiny pro existenci v hrubo-hmotné sféře. Tak jako pro bodlák je důležitý pláč nebe i úsměv slunce; stejně tak je pro člověka důležitá láska, něha, porozumění, aby byl pro něho tento hmotný život přeci jen o něco snesitelnější a aby vzpomínky na jeho skutečný domov se nepřikryly přílišnými nánosy pozemského trápení. Všechny krásy tohoto pomíjivého života jsou jen zašedlým stínem oproti věčným krásám Ducha, který neztrácí své barvy a kde svěžest existence nepomíjí, ale existuje sama o sebe ve věčnosti bytí.
Náš hmotný život se podobá kukle, ve které dochází k transformaci housenky na úplně novou bytost – na motýla. A stejně tak se z člověka stává v kukle hmotných existencí (nebo hmotné existence? – tímto si nejsem jistý) božská bytost, která je věčnou písní svého Stvořitele. Z Božského prazákladu se oddělila hmota – Satan, aby se paradoxně stala kuklou pro člověka a pro jeho zduchovnění. Je otázkou, proč se tak vůbec muselo stát. Proč byla potřebná bolest, trápení a smrt jako prostředek pro zduchovnění člověka? Proč se tato ztráta stala základem pro návrat? Proč vůbec muselo k tomuto oddělení dojít?
ku rodné stopce.
Jsme jako to bodláků chmýří. Letíme odnikud nikam a naše cesta je cestou poznání, že žádné cesty není a ani nikdy nebylo. Je to stejné jako se snem, který sníte. Váš sen je tak skutečný až do chvíle vašeho probuzení. Stále se ptáme kdo jsme, odkud pocházíme a kam směřujeme a já se ptám vás, jestli je to pro vás opravdu tak důležité vědět. Nestačilo by prostě přijímat vše tak, jak je? Bez jakéhokoliv posuzování? Cožpak život není o tom, abychom ho především žili a naučili se ho prožívat tím nejnádhernějším způsobem přijímání ve svaté pokoře odevzdání? Prostě jsme tu a teď a vůbec nezáleží na tom, kdo jsme, odkud jsme přišli a kam kráčíme. Každá vědomě prožitá chvilka našeho života je nepochopitelným zázrakem. A jako zázrak ho i přijímejme se vším, co přináší. A vůbec to neznamená, že bychom měli přijímat jen to dobré. O tom to není. Pokud si plně neuvědomíme, že i to zlé, je jen pro naše vlastní dobro a tudíž je pro nás skrytým požehnáním, potom nikdy nebudeme plně uspokojeni a nikdy se nezastavíme ve svém neustálém hledání, abychom si život vychutnávali v míře, která mu přináleží.
Stejně jako ten bodlák jednou rozkvete, ve větru víří a do vzdálených dálek letí; stejně tak i člověk je zlákaný dálkou svého zaslepení, kdy neví, že každá vzdálenost v sobě zároveň zahrnuje i blízkost a tak ve skutečnosti není blízkosti, která by už nebyla sama o sobě dálkou dosažení a ani dálka není bez blízkosti dosažení. A proto není potřeba někam jít nebo se snažit o nějaké dosažení, protože právě prožívaná chvíle a místo je tím nejlepším, co se nám dostává. Každá prožívaná chvilka je už věčností.
A proto se ani bodlák nemůže vrátit k rodné stopce, protože s ní je věčně spojený. Svůj Prazáklad ve skutečnosti nikdy neopustil, ale nese si ho stále v sobě a tak může jít kamkoliv, aby se jakkoliv vzdálil. Nikdy se nemůže ztratit, protože se v každém okamžiku své věčnosti nalézá ve svém vlastním Prazákladu a proto i jeho oddělení je jen paralelním obrazem opětovného spojení.
dokvetly bezové laty.
–
Každý člověk si uchovává vzpomínku na svůj domov, tedy na svůj Prazáklad, se kterým je věčně spojený. Nese si ho stále v sobě. Jeho duše je naplněna vědomím tohoto Prazákladu, které se zrcadlí ve hmotném světě jako zakalená vzpomínka na opravdovost našeho nesmrtelného Ducha. Proto se všichni bez rozdílu na tomto světě cítíme být cizinci a proto se také často cítíme být osamoceni. A tak žijeme svůj život a pozorujeme jak se střídají jednotlivá roční období, která jsou jakousi metaforou lidského života, kdy se rodíme, vzkvétáme, zrajeme, vadneme, až nakonec umíráme. Je to nádherný koloběh, který je nádherný právě svou zdánlivou pomíjivostí.
Do dálky hledím, prostore, živote… A co všechno jsem schopný spatřit? Čeho všeho jsem schopný dotknout se? Tančící derviš se ztrácí ve svém tanci a i já mám někdy pocit, že ze mne ubývá… zvolna se ztrácím, až mi to přináší jistou blaženost. Chtěl bych se každému ztratit, aby mě nikdo už nemohl najít… a přesto, jediný opravdový dotek lásky, abych nezapomněl na to, jak velmi jsem ještě lidský. Jenže ta lidskost není slabostí, ale naší silou, kterou nám závidějí i andělové. Jsme tak křehcí a zranitelní a přesto tak silní a odhodlaní snášet svou bolest a všechna svá trápení, protože cítíme, že je to naše požehnání. Polibek smrti je stejný jako polibek života. Není pražádného rozdílu mezi černým a bílým. Není ani vykoupení, neboť nikdy nebylo ani odsouzení. Ani nezáleží na tom, jak dlouho ještě budeme žít nebo kdy zemřeme, neboť žádné smrti není – To jen z naší kukly líhneme se do nových barev naší přeměny.
Úděl tvůj býti tulákem
jako to bodláku chmýří.
Žádný tulák se neptá, kde je jeho místo – domov, neboť pro něho je každé místo i každá existence domovem a tak jako to bodláku chmýří, se nechá svobodně unášet větrem; stejně tak člověk se nechává svobodně unášet svým osudem, protože ví, že jeho osud je tou nejkrásnější písní. Jediná vibrace lásky vše rozezvučí…